6 דברים שחשוב לדעת לפני רכישת דירה מקבלן

אם תקנו דירת יד ראשונה בישראל, ככל הנראה תרכשו אותה מקבלן. קבלן בונה בניין מגורים באזור מסוים, והחל משלב מסוים בהליך הוא יכול לשווק את דירות המגורים לקהל הרחב. בעוד שיש אנשים שעשויים לרכוש את הדירה כשהיא כבר מוכנה ובנויה, אחרים ירכשו אותה עוד בשלבי התכנון. בכל אופן, הנה 6 דברים שחשוב לדעת לפני רכישת דירה מקבלן.

 

מיהו הקבלן שרוכשים ממנו את הדירה?

כשאתם רוכשים גבינה צהובה או קרטון חלב, משנה לכם מי המוכר? קיימות רשתות סופר רבות, אבל עבור הוצאה שנחשבת לשולית באופן יחסי כמובן, אין לנו עניין בזהות המוכר. כשמדובר על רכישת דירה, צריך לשים בקונטקסט אחר לגמרי את זהות המוכר, ובמקרה הזה – הקבלן.

רכישת דירה היא אירוע משמעותי במיוחד, הכולל הוצאה כספית גדולה מאוד מצד הרוכשים. לכן, כשאתם רוכשים דירה מקבלן, חשוב להבין מיהו הקבלן שממנו אתם רוכשים את הדירה – עד כמה הוא מנוסה, האם הוא אמין והאם קיימות בעיות שצצו איתו בעבר. קראו עוד על חשיבות זאת באתר https://elkayamlaw.co.il.

 

תוכניות הדירה

חשוב להכיר את תוכניות הבניה של הדירה בכל מצב, גם אם אתם רוכשים דירה על הנייר וגם אם אתם רוכשים דירה בנויה. אם אתם רוכשים דירה על הנייר, חשוב שתקבלו עותק על תוכניות הדירה, על מנת שלא יקרה מצב בו אתם נכנסים לדירה שנבנתה באופן אחר ממה שהובטח לכם. אם אתם רוכשים דירה בנויה, שימו לב שהדירה עצמה תואמת למה שצוין בתוכניות הבניה שלה.

 

היתר בנייה

אף קבלן, מנוסה ומיומן ככל שיהיה, לא יכול לבנות מבחינה חוקית ללא היתר בנייה. אתם זכאים לבקש לראות את היתר הבנייה לפני שאתם רוכשים דירה מהקבלן, אם היא עוד לא בנויה. אם לא קיים היתר כזה, וודאו שאתם חותמים על הסכם רכישת דירה שיאפשר לכם לקבל החזר כספי אם לא התקבל היתר.

 

מה אתם מקבלים עבור התשלום?

כשאתם רוכשים דירה, אתם יכולים לשלם לא רק עבור קורת גג תחומה בקירות. ייתכן שהמחיר ששילמתם כולל גם חניה, או מחסן – אלו דברים שכדאי לכם לבדוק לפני שאתם רוכשים את הדירה.

 

מס ערך מוסף

באופן כללי, על כל עסקה במדינת ישראל יש לשלם מס ערך מוסף, העומד על אחוז מסוים קבוע מערך העסקה. לפני שאתם עומדים לרכוש את הדירה, בררו האם המע"מ עלול במחיר שהוצג לכם על ידי הקבלן. אם לא, קחו בחשבון שמחיר הדירה יתייקר במאות אלפי שקלים.

 

אישור המשכנתא

זה לא סוד שרוב הישראלים רוכשים דירה מקבלן באמצעות משכנתא מהבנק. לפני שאתם ניגשים לרכישת הדירה מהקבלן, שימו לב שקיבלתם אישור עקרוני מהבנק עבור אותה הלוואה מדוברת.

קניית דירה מקבלן