עסקאות קומבינציה – מה זה אומר לנו בכלל?

בעולם הנדל"ן ההולך ומתפתח של ימינו, מתקיימים סוגים שונים של עסקאות כדי להקל על פיתוח וניצול הקרקעות. עסקת נדל"ן מורכבת במיוחד שמנסה לשרת את המטרה הזו היא עסקת הקומבינציה. בגדול, עסקת קומבינציה מתרחשת כאשר הבעלים של חלקת קרקע, מוכר חלק ממנה ליזם פרטי או חברה, ובמקום לקבל תשלום כספי עבור הקרקע, מקבל הבעלים שירותי בנייה. במאמר הקרוב נעסוק בעסקאות קומבינציה ונבין את המשמעויות שלהן. 

 

ליווי וייעוץ משפטי

לפני הכול, חשוב לציין כי עסקאות קומבינציה כפופות למסגרות משפטיות ורגולטוריות שונות. כמו כן, התנאים של עסקאות אלו, לרבות אחוז הקרקע המועברת ליזמים, היקף שירותי הבנייה והזכויות והחובות של שני הצדדים, מתוארים בדרך כלל בהסכמים פורמליים. לכן, הצדדים השונים אשר שוקלים עסקת קומבינציה צריכים להתייעץ עם עורך דין מקרקעין בעל ניסיון בעסקאות הללו כדי להבטיח עסקה העומדת בנהלים וכדי לדאוג לשמירה על האינטרסים של הצדדים בעסקה.

 

עסקאות קומבינציה – מינוף ערך עבור בעל בקרקע

בשנים האחרונות, עסקאות קומבינציה הפכו לפופולריות יותר ויותר בשוק הנדל"ן הישראלי בשל יתרונותיהן הייחודיים לשני הצדדים המעורבים. עבור בעלי הקרקע, עסקאות אלו מציעות הזדמנות למקסם את ערך הקרקע שלהם ללא צורך בהשקעות כספיות משמעותיות. במקום למכור את הקרקע שלהם לגמרי, הבעלים יכולים למנף את הפוטנציאל שלה על ידי שיתוף פעולה עם יזמים המספקים שירותי בנייה בתמורה לחלק מהנכס.

 

קומבינציה עבור היזמים – ניצול המומחיות שלהם

עבור יזמים וחברות פרטיות, עסקאות קומבינציה מהוות גם כן הצעה אטרקטיבית למדי. על ידי רכישת חלק מהקרקע, יזמים מקבלים גישה למיקומים מעולים ופוטנציאל להחזר משמעותי על השקעתם. בנוסף, הם יכולים לנצל את המומחיות שלהם כדי לתכנן ולבנות מבנים או תשתיות אחרות על הקרקע, ולהגביר עוד יותר את ערכה.

 

טובים השניים מן האחד

אחד היתרונות המרכזיים של עסקאות קומבינציה הוא יכולתן לטפח שיתוף פעולה בין בעלי קרקעות ליזמים. שכן, האינטרסים של שני הצדדים מתואמים כאשר הם פועלים לשם מטרה משותפת – יצירת פרויקט רווחי ומועיל לשניהם. באופן הזה, בעלי קרקעות יכולים למנף את המומחיות והמשאבים של היזם כדי להגשים את החזון שלהם, בעוד שיזמים יכולים לנצל את הפוטנציאל של הקרקע לפיתוח רווחי.

 

עסקאות קומבינציה להגדלת היצע של יחידות דיור

מנקודת מבט רחבה יותר, עסקאות קומבינציה עשויות לתרום לצמיחה והתפתחות של תחום הנדל"ן בישראל. שכן, הן מאפשרות שימוש יעיל בקרקע לא מנוצלת, מקדמות התחדשות עירונית ומסייעות לעמוד בביקוש הגובר למגורים ולשטחי מסחר.

 

לסיכום – מגיעים מוכנים לעסקת קומבינציה

עסקאות קומבינציה התגלו כתופעה מתפתחת ובעלת יתרונות רבים בעולם הנדל"ן. שכן, עסקאות אלו מאפשרות לבעלי קרקעות להגדיל את ערך הקרקע שלהם על ידי שיתוף פעולה עם יזמים פרטיים או חברות, דרך קבלת שירותי בנייה בתמורה לחלק מהנכס. עסקאות קומבינציה שנעשו בליווי של עורך דין מקרקעין מיומן מקלות על שיתוף פעולה, מטפחות פיתוח עירוני ותורמים לצמיחה הכוללת של עולם הנדל"ן.

עורך דין מקרקעין