זיוף מסמכים – מהם העונשים הקבועים בחוק

היכרות עם העונשים הקבועים בחוק יכולה לסייע להשיג הרתעה טרם זיוף סוגים שונים של מסמכים, אך היא חשובה גם עבור מי שכבר נאשם בעבירות כאלה.

בנוסף, במאמר הבא נסביר מה ההבדל בין העבירות ועם מי אפשר להתייעץ כדי להקל על העונש

זיוף מסמכים עלול להתבצע למטרות שונות. לרוב, מסמכים שונים מזויפים לצורך קבלת כספים. זיוף כזה שכיח בקרב בני משפחה, שותפים עסקיים, חברים, בני זוג ועוד. לשם השוואה, סיבה אחרת לזייף מסמכים עלולה להיות טובות הנאה או רצון להסתיר עוולות מסוימות. כמו כן, לא נדיר בכלל למצוא מקרים שבהם מסמכים שונים מזויפים לצורך קבלת רכוש.

העניין הוא שזיוף מסמכים מכל סוג מהווה עבירה פלילית. החוק מתייחס בחומרה אל עבירות מן הסוג הזה ומטיל עונשים אפילו על מי שהשתמש ביודעין במסמך שזויף על ידי מישהו אחר, כל עוד מדובר על ניסיון להשיג דבר מה במרמה.

 

הבדלים בין סוגי העבירות והעונשים הקבועים בחוק

היכרות כללית עם העונשים הקבועים בחוק יכולה לסייע להשיג הרתעה נגד זיוף סוגים שונים של מסמכים. זה למשל אינטרס של המחוקק וגם של רשויות האכיפה, בעיקר בגלל השכיחות הגבוהה של עבירות זיוף מסמכים מצד אנשים פרטיים, בעלי עסקים, יזמים, חברות ותאגידים.

אם מדובר על זיוף מסמך, העונש מתחיל בשנת מאסר ויכול להגיע עד חמש שנות מאסר. לעומת זאת, אם מדובר על זיוף שנועד לקבל דבר במרמה – העונש המקסימאלי יהיה עד שלוש שנות מאסר. בכל מקרה, התפקיד של בית משפט הוא לבדוק את נסיבות הזיוף.

 

איך מחליטים איזה עונש להטיל?

גם אנשים שכבר נאשמים בעבירות של זיוף מסמכים צריכים להכיר את העונשים הקבועים בחוק. מומלץ כמובן להתייעץ עם עו"ד עבירות זיוף כמה שיותר מוקדם ולוודא שיש לו את הניסיון הנדרש בדין הפלילי, אבל במקביל צריך גם להבין איך בית המשפט מחליט על גובה העונש.

באופן עקרוני, בית המשפט בוחן את הנסיבות שהובילו לזיוף. לאחר מכן, הוא בודק באיזה היקף הזיוף התבצע, מה הייתה מידת התחכום שגילו הנאשמים, איזה מסמך בדיוק זויף, כמה פעמים הפעולה הזו בוצעה ומה קיבל הנאשם תמורת הזיוף.

 

כך מתמודדים עם עבירת זיוף מסמכים

הטעות הנפוצה היא להקל ראש בעבירות זיוף מסמכים ולחשוב שהעונש בגינן קל. אבל כפי שראינו, זה ממש לא ככה. יתרה על כך, מסמך שזויף על ידי עובד ציבור עלול לגרור אפילו ענישה חמורה יותר על פי חוק העונשין.

בסופו של דבר, החוק לא מבחין בין ענישה בגין זיוף המסמך או שימוש ביודעין במסמך המזויף. אז כדי להתמודד עם עבירות כאלה, צריך להתייעץ עם עורך דין שמכיר את התחום ואת הנסיבות שנבחנות בפועל על ידי בית המשפט.

 

כלי משפטי