האם חולי לוקמיה מקבלים פטור ממס ההכנסה?

לוקמיה או בשמה השני סרטן הדם, היא מחלה המטולוגית של תאי הדם. מדובר על מחלה המחמירה מיום ליום שגורמת לכאבים בעצמות, לדימומים, חולשה וחום. בדומה למחלות סרטן נוספות ולמחלות חמורות אחרות על חולים אלו לממש את זכויותיהם. האם הם גם פטורים ממס הכנסה – על כך במאמר הבא.

 

מהי לוקמיה וכיצד מתמודדים איתה?

הלוקמיה יכולה להיות מחלה כרונית או מחלה חריפה. המחלה הכרונית מתגברת בכל יום והסימפטומים שלה מתפתחים ככל שחולף הזמן ותאי הדם מתפקדים פחות ופחות. לעומת זאת, המחלה החריפה גורמת לחוסר תפקוד מוחלט של תאי הדם. כלומר, הם מתרבים בקצב מהיר ולכן ההחמרה במחלה היא חריפה יותר. הסיבות ללוקמיה נעוצות בחשיפה לקרינה ולכימיקליים או לפגמים גנטיים. ההתמודדות עם המחלה נעשית באמצעות תרופות, טיפולים כימותראפיים או השתלת מח עצם. במילים אחרות זוהי מחלת סרטן שעלולה גם להביא למוות וכמו מחלות סרטן אחרות ניתן לקבל זכויות רפואיות והטבות מס.

 

האם חולי לוקמיה פטורים מתשלום מס הכנסה?

מכיוון שמדובר במחלה שמתפתחת, חולי לוקמיה עוברים טיפולים שמשפיעים על תפקודם. למרות זאת, רבים מהם ממשיכים לעבוד ולכן זכאים להטבות כמו פטור ממס הכנסה. התנאי הוא קבלת נכות של 90% ומעלה. למשל, חולים שעוברים ניתוח גדול, מקבלים טיפולים אונקולוגיים או שהסרטן התפשט גם לאיברים אחרים יקבלו 100% נכות זמנית שתיקבע למינימום 185 ימים ויהיו זכאים לפטור ממס. לעומת זאת, אם הלוקמיה עצמה לא מביאה לפחות ל-90% דרגת נכות, ניתן להוסיף ליקויים או מחלות נוספות שאותן תשקלל הוועדה הרפואית על מנת שהחולים יקבלו את דרגת הנכות של 90%.

 

מי מסייע בקבלת הפטור ממס לחולי לוקמיה?

באופן עקרוני ניתן להגיש למס הכנסה בקשה לפטור בצורה עצמאית. צריך למלא טפסים, להגיש מסמכים רפואיים, לשלם אגרה אלא אם פטורים ממנה ולחכות לזימון לוועדה רפואית בביטוח הלאומי. הבעיה היא שהדרך רצופה בבירוקרטיה ועל מנת שהוועדה תקבע לפחות 90% נכות, מומלץ לקבל סיוע מגוף מקצועי כמו משרד למימוש זכויות רפואיות או יועצי מס. גוף כזה יכול לסייע במילוי הטפסים, בהפניה לרופאים מומחים ובהדרכה לקראת הוועדה הרפואית. גם במקרים שיש צורך לערער על החלטת הוועדה הם יוכלו לסייע בהגשת הערעור תוך 45 יום. חשוב לקבל סיוע כזה ולא להתמודד לבד מול מס הכנסה והביטוח הלאומי לצד ההתמודדות עם המחלה הקשה.

 

האם צריך להגיע לשיעור הכנסה מסוים כדי לקבל את הפטור?

כשמדובר על הכנסה מעבודה ודרגת הנכות היא לשנה ויותר, הפטור ממס יינתן על השתכרות של 618,000 ₪ בשנה. במידה וניתנה נכות זמנית ל-185 יום עד שנה, הפטור יינתן על שכר של 74,040 ₪ לשנה. לסיכום, מומלץ לברר עם הגוף למימוש זכויות רפואיות על הפטור ממס בהתאם למשכורת השנתית של חולי לוקמיה.

שופט