אחריות תאגיד

כל תאגיד נדרש על פי החוק לפעול בצורה אקטיבית על מנת למנוע את ביצוען של עבירות שחיתות, הלבנת הון, ניירות ערך והגבלים עסקיים – או עבירות שמצויות בתחום הפעילות וניהול העסקים שלו. אבל מה קורה כאשר זה לא המצב ומתי ניתן להטיל אחריות פלילית על תאגיד עקב מעשה של עובד? הנה כל התשובות

תאגידים מעסיקים כמות גדולה של עובדים ולכן מטבע הדברים יש להם גם אחריות מסוימת על ההתנהגות שלהם. עם זאת, ברוב המקרים ההתייחסות אל האחריות של התאגיד היא רק למה שקורה בתוך תחומי העסק או בשעות העבודה. לכן לא תמיד ברור מתי אפשר או מותר להטיל אחריות פלילית על תאגיד עקב מעשה של עובד.

הדבר הראשון שהכי חשוב לעשות זה להתייעץ עם עורך דין כדי לבחון כל מקרה לגופו. פניה אל עורך דין נהיגה בשכרות למשל יכולה לעזור לדעת האם יש מקום להטיל על התאגיד את האחריות על עבירות נהיגה חמורות של עובדים בכירים או זוטרים, כמו גם לבחון פסקי דין תקדימיים שתומכים בטענת העובד או לחילופין שוללים אותה. לאחר מכן, הדבר השני שצריך לעשות זה לבדוק מה קורה החוק.

 

מה אומר החוק על אחריות תאגיד?

תזכיר חוק של משרד המשפטים קובע שעל כל תאגיד למנוע את ביצוען של עבירות שחיתות, הלבנת הון, ניירות ערך והגבלים עסקיים. מלבד המובן מאליו, תזכיר החוק גם קובע שעל התאגיד לפעול בצורה אקטיבית על מנת למנוע עבירות שמצויות בתחום הפעילות וניהול העסקים שלו. אז בגלל שתאגיד הוא מטבעו גוף גדול מאוד שאולי יש לו גם הרבה מאוד עסקים, העניין הזה מורכב מכפי שנהוג לחשוב.

 

גישות לאחריות תאגיד

גישה מצומצמת יחסית של פירוש החוק תבדוק גם את המבחן התוצאתי וגם את מטרת מבצע העבירה. בגישה אחרת, אפשר להגיע למצב של חקיקת עבירה פלילית חדשה לחלוטין שבה כל תאגיד שלא יפקח ולא ינקוט אמצעים למניעת ביצוע עבירות – יחויב בפלילים.

 

התנהלות התאגיד והשפעתה על העובדים

האחריות הפלילית שאותה אפשר להטיל על תאגיד עקב מעשה של מנהל או עובד היא חמורה מאוד. בגלל הסיבה זו, עורכי דין רבים עוסקים בשאלה מתי אפשר להטיל את האחריות הזו מתי היא מסתיימת ועוברת אל העובד בלבד. חוץ מזה, עולה השאלה לגבי עד כמה חייב התאגיד לפקח על ביצוע עבירות בתחום הפעילות שלו כדי למנוע אותן.

מצד אחד, אין ספק לגבי האינטרס של התאגיד במניעת עבירות. אחריות תאגיד אומרת שהוא יידרש להיענש גם אם העבירה לא שירתה אותו בשום צורה, אז כמובן שבעלי תאגידים יהיו מוכנים להתאמץ כדי למנוע אותן. מצד שני, אי אפשר להטיל על תאגיד אחריות מוחלטת בלי להתייחס לאחריות האישית של כל עובד או מנהל בנפרד.

 

תאגיד